26

Re: začátky

A kolik minut z těch 45 by se asi tak mělo běžet? Když vlastně střídám chůzi s během. Tak aby to mělo nějakej učinek alespoň.

27

Jednoduše tolik, kolik vydržíš. Prostě běž a zkus co nejdéle, poté na chvíli jdi a pak zase běhej....
Nevím, jak dlouho běháš a jak na tom jsi, takže nemůžu moc poradit. Ale pokud chceš, můžeš si ten čas běhu a chůze určit předem, aby jsi tam měla nějaké pravidlo. Třeba prvních 5 min rychlá chůze, 10 min běh, 3 min rychlá chůze, 15 min běh, 2 min rychlá chůze, 5 min běh, a posledních 5 min pomalý běh na vyklusání nebo chůze.
A záleží na tom, jaký účinek myslíš. Pokud chceš zhubnout, tak se rychlé chůze v tréninku vůbec nemusíš bát, právě naopak (spíš záleží na době, po kterou je fyzická aktivita vykonávaná). Pokud si chceš zlepšit vytrvalost a kondici, tak se snaž běhat na úkor chůze víc...
Ale popravdě, pokud začínáš, tak bych toto vůbec neřešil. Když si naplánuješ nějaký postup, na který mít ještě stejně třeba nebudeš a neuvědomíš si to, stejně s tím nic neuděláš. Stačí opravdu ten základ, běh + chůze a kombinovat - jak moc, to sama poznáš a časem ubírat chůzi a přidávat více běhu, ale hlavně pomalu a postupně.

28

Já ze své krátké zkušenosti vím, že sledovat na hodinkách kolik min. běžím a kolik min. jdu mě vůbec nevyhovuje. Celkově jsem hodinky zavrhla, neboť mě příliš rozptylovaly, pořád jsem na ně koukala. Když běhám "svoji" trasu na letišti, vidím na kostelní hodiny, takže mrknu, kdy jsem začala a potom když končím (asi 30 min.) Do chůze přecházím když už fakt nemůžu.
Když jsem začínala, tak 2 min. běhu bylo pro mě maximum. Jak jsem na tom časově teď nevím, ale vzdálenost, kterou jsem dříve uběhla na 2-3x (s vloženou chůzí), nyní uběhnu 3x bez chůze, začínám mít ze sebe radost a vždy po běhu se pochválím, jaká jsem šikovná

29

Také chválím :-)

30

To já také cítím zlepšení, dříve když jsem ještě nechodila běhat, tak stačilo když jsem jen dobíhala tramvaj a už sem byla ufuněná jako prasátko, kdežto ted , když běhám, tak cítím že mi ten dech už problémy nedělá - a to sem ráda, ale samozřejmě neuběhnu nic moc hodně, ale vím že je to lepší než před časem - a to vlastně jsem začla běhat nedávno.

31

Já ze začátku měla pocit, že nebudu moci uběhnout delší vzdálenost, protože to prostě neudýchám, teď mi při mém běhu nedělá problémy dýchání, ale chtějí si odpočinout nohy

32

jo to je také můj případ smile

33

Mě by zajímalo, jaká kombinace je nejefektivnější pro hubnutí. Vím, že by se tepová frekvence měla pohybovat mezi 60 - 75% maximální tepové frekvence. Půjčila jsem si od kamaráda sporttester a ten mi naměřil 150 až 160 už po pěti minutách běhání. Potom jsem podle návodu vyzkoušela, o kolik mi TF klesne během 5 minut v klidu, a klesla cca na 100. Maximální TF jsem určovala dle základního vzorce a vyšla mi 190. Proto nevím, jestli je efektivnější pro zhubnutí radši rychle chodit a držet se mezi těmi 60 - 75% (tzn.114 - 143), nebo běhat a mít vyšší tepovou frekvenci. Musím jen dodat, že běh mi problémy nedělá a jsem schopná uběhnout, sice pomalým tempem, i půl hodiny v kuse, takže nemůžu říct, že bych byla netrénovaná. Takže bych řekla, že vysoká TF tímto není, ale můžu se plést, za každou ardu budu vděčná...

34

Ahoj,
správně píšeš, že pro hubnutí je lepší nižší TF (60-75% z maxTF) - aerobní intenzita, ale je důležité dodat, že i na době běhání záleží a je vhodné běhat tak 40-50min (při udržení této optimální TF).
Tvoje TF je po pěti minutách opravdu trochu vyšší než by měla, proto se snaž běžet trochu pomaleji, v nižším tempu a TF taky bude nižší. Vydrž takto 40-50min (prozatím, později můžeš samozřejmě navyšovat) a předtím nezapomeň tak 5-10min začít rychlou chůzí nebo velmi pomalým během.
Pár tréninkových dnů (tak 2 za týden) zkus přidat nějaký tempový běh nebo stupňovaný, kde využiješ svoji rychlost a nebudeš se bát, že to "přidušuješ" - samozřejmě s citem :-).
Pěkný večer.

35

Má cenu i velmi, velmi pomalý běh?
Někdy vyběhnu a všechno je fajn, běží se mi dobře, jindy (včera) jsem se rozběhla a měla jsem pocit, že nohy jsou jak ze železa a nemůžu je ani zvednout. Nechtěla jsem to vzdát a doslova jsem se vlekla, avšak běžela jsem celkem dlouho, nebyla jsem nijak zadýchaná, jen ten běh byl opravdu velmi, velmi pomalý.

36

Samozřejmě, že má cenu.
I ten zdánlivě nejpomalejší běh je lepší než žádný běh.
Také je nutno si uvědomit, že pomalý běh (nebo plavání, cyklistika) je skvělý pro celkovou regeneraci a bez regenerace většinou nedochází ke zlepšování, ale bez ní může lehce dojít k nějakému zranění.
Takže se tím vůbec netrapte, třeba vám tím dává tělo něco najevo. A pokud jste běžela opravdu dlouho, mělo to větší cenu než nějaký nárazový, rychlý a tvrdý trénink.
Příští trénink zkuste tempo o něco zvýšit, pokud to půjde.

37

Díky za podporu :-)
Doufám, že někdy si budu moci zaběhnout i "běh". Protože u mě se jedná o pomalý běh, velmi pomalý běh a po včerejšku i velmi, velmi pomalý běh.

38

Máte to pěkně rozděleno :-)
Však můžete si zkusit říct: "Tak, teď poběžím přibližně 5 minut velmi pomalým během na rozklusání, potom zkusím běžet 1 minutu vyšším tempem a potom 3 minuty velmi, velmi pomalým během. A pak to můžu zopakovat, dokud nebudu mít odběhanou obyklou zdálenost".

A pomaličku se budete v rychlosti zlepšovat ;-)

39

ahoj, i já se hlásím k začátečníkům. nikoli sportovním, ale běžeckým. vždy jsem běhání k smrti nesnášela, uběhnout na ZŠ patnáctistovku byla málem moje smrt, stejně když jsem zkoušela přijímačky na VŠ nebo při výbězích do přírody při jiných sportech. někdy na začátku prázdnin jsem se ale rozhodla, že už zase musím začít něco dělat, nějak jsem vypustila všechny sporty, protože mě to přestávalo bavit. a když jsem si tak přemýšlela, přišla jsem na to, že běhání je sport "zdarma", je to snad hned po chůzi pohyb nejpřirozenější a navíc jde provozovat když chci já a né když je ve fitku otevřeno či jsou hodiny aerobicu. k rozhodnutí běhat jsem přišla při plavání asi třicátého bazénu v našem bazénu, už jsem měla asi "zatemněno"
a tak jsem jednoho pěkného rána vyběhla. vstala jsem o hodinu dřív než obvykle (tedy v 5.10hrůůůůza). samozřejmě to bylo dost pekelný, ale nějak jsem to vydržela. a šla jsem za dva dny znovu. a teď jsem už na pěti kilometrech, sice pomalým během, viz Amina, ale je to fajn pocit, že mě tech pět kiláků nezabije a já to přežiju! a pomalu se zase začínají probouzet endorfiny a když po doběhnutí stoupám po schodech domů, začíná to být opravdu fajn.
všem držím palce!
pomalu začnu zařazovat nějaké rychlejší úseky, docela se těším.

40 Naposledy upravil: Barcelona (31.08.2008 02:00)

Amina napsal(a):

Má cenu i velmi, velmi pomalý běh?
    Někdy vyběhnu a všechno je fajn, běží se mi dobře, jindy (včera) jsem se rozběhla a měla jsem pocit, že nohy jsou jak ze železa a nemůžu je ani zvednout. Nechtěla jsem to vzdát a doslova jsem se vlekla, avšak běžela jsem celkem dlouho, nebyla jsem nijak zadýchaná, jen ten běh byl opravdu velmi, velmi pomalý.

Možná tě to překvapí ale na hubnutí je chůze a velice pomalý běh účinný zhruba stejně smile a pokud vydržíš hodinu jít, je to rozhodně účinnější než 30 min. běhu...podle mého by běh měl trvat minimálně 45 min pokud chceš efektivně hubnout - a na rychlosti absolutně nezáleží - jedinou chybou je přílišná rychlost, příliš pomalu běžet nemůžeš ani když poběžíš pomaleji než chodíš big_smile při hubnutí jde opravdu 100% o čas jak dlouho výkonnost trvá, přičemž platí že vyšší intenzita jedině škodí

Editoval Barcelona (2008-08-31 03:00:11)

41 Naposledy upravil: Amina (01.09.2008 09:56)

Barcelona,
já ten velmi pomalý běh nemyslela pro zhubnutí, jen jestli vůbec běhám smile.
Co ten šílený čas u tvých několika posledních příspěvků??!!

Editoval Amina (2008-09-01 10:56:26)

42 Naposledy upravil: Barcelona (03.09.2008 21:55)

Amina napsal(a):

Barcelona,
    já ten velmi pomalý běh nemyslela pro zhubnutí, jen jestli vůbec běhám smile.
    Co ten šílený čas u tvých několika posledních příspěvků??!!

Aha - no je to dobré jak na zhubnutí, tak i pro zdraví. Pro zdraví je vlastně veškerý běh v anaerobním práhu nezdravý. A jestli je to běh? Pochopitelně ano a dokonce i nejzdravější možný

PS: šílené časy jsou proto že zítra maturuju smile))

3.9 připsáno: protože se po tom každý pídí, rozhodl jsem se připsat že maturu jsem zvládl

Editoval Barcelona (2008-09-03 22:55:42)

43 Naposledy upravil: Tygřík (02.09.2008 17:10)

Tak to hodně štěstí

44

Zdravím Grace,
přeji úspěchy ve Vašem ranním běhu. Nevím, zda bych se přinutila vstát.
Barcelona,
tak snad vše s úspěchem zvládnuto.
Já konečně běhám!!! Sice svým velmi pomalým během,  ale 45 min. v kuse, bez chůze. Tak tohle pro mě bylo na začátku něco nepředstavitelného.  Nedávno jsem obdivovala Tygříka, že dá 30 min. v kuse a teď jsem překvapená, že to opravdu jde.
Nevím, zda si mám dávat další cíle. Chtěla jsem běhat, to se mi přes počáteční opravdu krušné chvilky podařilo, takže můj cíl je asi jen jeden. Vydržet.

45

Cíl dělící úplné začátečníky a takové zárodky pokročilosti vidím ve schopnosti běhat 60min pomalým tempem třeba 2-3x týdně - to bych si dal být tebou za cíl, ke kterému si samozřejmě můžeš dojít takovou rychlostí, jak ti bude vyhovovat, nemáš kam spěchat

46

Ahoj, zdravím ostatní začátečníky a  hlavně začátečnice!!
Taky jsem začala trochu pobíhat po cestách s podobnými zkušenostmi jako Amina a Tygřík, které tímto moc zdravím :-)!!. Těší mě, že v tom začátečnickém souboji nejsem sama. Sice jsem asi 10 let průběžně dělala aerobik a jezdila na kole, ale běh je prostě zase trochu o něčem jiném, že jo?  Začala jsem podle nějakých plánů z webu a dost mě překvapilo, že už po čtyřech týdnech jsem zvládla v kuse běžet 10 minut a po 2 minutách chůze znova 10, tak doufám, že se brzo propracuju taky k těm půlhodinám jako Vy, kočky!! Připadm si jak puberťák, pořád přemýšlím, jakou si dám příště do sluchátek muziku ( Kabáty už mám ohraný :-)), jestli dělám správně strečink a jak dlouho mi ten elán vydrží...A taky zatím vůbec nehubnu, ale to naštěstí není hlavní důvod mého "blbnutí".
Vaše příspěvky mě docela pobavily: Amino, taky mám ten běh  pomalý, velmi pomalý a velmi velmi pomalý, ale už jsem byla "dvakrát plnoletá", tak se přece ve svým věku hned neodrovnám :-). Dneska mám pauzu, ale zítra doufám zase vyběhnu do polí (bohužel po asfaltu...). Tak se zase někdy "ukažte", jak Vám to jde!!

Čau, Mirka

47

Zdravím :-) Co do sluchátek...třeba Bon Jovi, ABBA (jejich rychlejší jsou dobré), Bryan Adams, The Beatles...
Jinak hodně štěstí a běžeckých úspěchů .-)

48

Ahoj..no..tak jsem se tady registrovala a jsem namotivovaná začít běhat..Dneska vyrazim poprvé..mám psa, takže každý den chodíme ven, alek běhu jsem se nedonutila..Chci se zeptat, každé ráno a odpoledne chodím z a do práce pěšky, jsou 3km, jdu to za 35-40 minut, rychlost se lepší, takže každý den 6km svižnou chůzí a potom jeěte se psem, ale pomaleji..jenomže vůbec nemám pocit, že bych něco pálila, hubla, formovala..a když se rozběhnu za 20 vteřin už nemůžu popadnout dech..Proč? Myslim, že je málo lidí, kteří chodí pěšky tak jako já, ale já nemám pocit, že to k něčemu je..jinak jezdim na kole, potom mi snad nohy ještě tloustnou..tak snad tim během zhubnu..stačí mi kilčo dvě..ale na furt..

49

Adelain napsal(a):

Ahoj..no..tak jsem se tady registrovala a jsem namotivovaná začít běhat..Dneska vyrazim poprvé..mám psa, takže každý den chodíme ven, alek běhu jsem se nedonutila..Chci se zeptat, každé ráno a odpoledne chodím z a do práce pěšky, jsou 3km, jdu to za 35-40 minut, rychlost se lepší, takže každý den 6km svižnou chůzí a potom jeěte se psem, ale pomaleji..jenomže vůbec nemám pocit, že bych něco pálila, hubla, formovala..a když se rozběhnu za 20 vteřin už nemůžu popadnout dech..Proč? Myslim, že je málo lidí, kteří chodí pěšky tak jako já, ale já nemám pocit, že to k něčemu je..jinak jezdim na kole, potom mi snad nohy ještě tloustnou..tak snad tim během zhubnu..stačí mi kilčo dvě..ale na furt..

Těžko nějak hodnotit ale na základě toho že se ti zdá že ti po jízdě na kole tloustnou nohy mě napadlo, jestli nemáš na stehnech hodně svalové hmoty. Mám totiž podobný problém a neumím si jinak vysvětlit jak je možné že máš tento subjektivní pocit  .-)To že ti nepřipadá že něco pálíš neznamená že tomu tak není, i když je to rozhodně divné pokud chodíš tolik kolik píšeš

50

Zdravím Adelain,
těžko mohu radit, co, proč a jak je, ale byla jsem na tom podobně jako Ty. Myslím, že chůzi jsem měla vytrénavanou perfektně, denní procházky se psy.
Jak jsem začala běhat, nemohla jsem to udýchat. Rady - 2 minuty běh, 2 minuty chůze, střídejte, ...já prostě nedala ani ty dvě minuty.  Takže jsem na to šla pomaličku co to dá a věřila, že se to bude zlepšovat. A trvalo to sakra dlouho. Ještě tak před měsícem jsem obdivovala ty, kteří běží 30 a více minut, no a u mne najednou zlom, teď si běhám svých 45 min, dala bych i víc, kdyby nebolely nohy.
Moje rada je vytrvat, nevzdávat, všechno chce čas a výsledky se určitě dostaví