1

Téma: bolest v koleni

Ahoj, jsem v behu zacatecnik, zatim jsem byla behat jen parkrat. Ale pokazde me pak boli kolena, zvlast, kdyz si mam treba drepnout. Nevim, jestli se treba nepretezuju, kondicku docela mam z kola a spinningu, takze jsem vzdy bezela rovnou 40minut v kuse a pak vyklus (a pred behem samozrejme rozcvicka), ale nevim , jestli to treba neni zpusobeno spatnym rozvrzenim,pretezovanim, anebo jestli to je zdravotni problem...
Diky

2

Re: bolest v koleni

ahoj,
běh je přeci jenom jiný druh pohybu než cyklistika nebo spinning a kolena jsou pochopitelně víc namáhána. Bolet by však neměla, na to mají právo jen stehenní a lýtkové svaly (když se s běháním začíná, později je to OK).
Příčin to může mít hned několik. Pokud běháš teprve chvíli, sniž svůj čas běhání a rozvrhni si to třeba takto: 5min rozehřátí + 25-30min "normální běh" + 10min rozklusání na konci.
Další možnost je běhání na tvrdém povrchu. Běháš po asfaltu? Nebo na lesní cestě?
Další příčinou může být špatná obuv. Máš kvalitní běžecké boty? Jakou značku a model?

Ještě jedna věc. Spíš než rozcvička na začátku je důležitější protažení (strečink) po běhu. Odborníci doporučují 25-30min po běhu, ne dřív. Zařaď do svého protahování více cviků na kolena, určitě si nějaká vybavíš. Třeba známé předklonění a dotknutí se prsty rukou nohou. Určitě neprohloupíš pokud si koupíš nějakou knížku protahovacích cviků, většinou tam jsou výborně vysvětleny i s fotkami.

3

Re: bolest v koleni

Tohle bych jednoznačně přičetl přetížení kolen, a být tebou už bych vytáčel číslo k ortopedovi + zakoupil kloubní výživu - doporučuji Geladrink Fast 2 balení

4

Re: bolest v koleni

Ahoj co děláte když vás bolí kolena?Používáte nějaké ortézy,obunadla,bandáže apod. při běhu?Dík za případné reakce

5

Re: bolest v koleni

Já myslím, že je dobré v tomto případě používat bandáže nebo tejpy a neběhat tak moc. Trochu zmírnit a zbytečně to tělo ještě více nezatěžovat.

6 Naposledy upravil: MiraB (19.09.2012 11:45)

Re: bolest v koleni

Ahoj,
jsem na tom jako "sebrlovna". Začínám běhat a mám za sebou asi 3 měsíce. 1x týdně (opakování kombinace chůze běh - 2/3 minuty) dám cca 6km za 35min. Boty (NIKE DUAL FUSION ST 2) jsem si koupil asi před měsícem. Běhám především po asfaltu. Poslední asi 3 týdny mě bolí kolena - tedy hlavně pravé z vnitří strany. Koupil jsem si COLAFIT a doufal, že to nejak rozběhám. Včera jsem skoro nedoběhnul a dnes se mi i špatně chodí. Teď nevím co dělat - přestat na nějaký čas, snížit dávku, doplnit nějak výživu, koupit si jiné boty nebo jít k doktorovi?

Díky za radu

7

Re: bolest v koleni

Ahoj všem,
pokusím se obnovit toto téma... Před nedávnem jsem začala běhat. Po posledním běhu mě ale rozbolela kolena a kyčle, takže se mi teď špatně chodí a nedokážu si představit, že bych měla opět vyběhnout. Obecně se řídím radami tady na behame.cz, které mi hodně pomohly, ale musím se přiznat, že nemám vyloženě běžecké boty, ale boty určené na fitnes, které jsem měla doma. Říkala jsem si, že ve fitku se také běhá a skáče, takže by mohly být vyhovující. Chtěla bych tímto poprosit zkušenější běžce o jejich názor, zda jsou moje bolesti způsobeny nevhodnou obuví. Běhání se rozhodně vzdát nechci, protože se mi velmi líbí, takže budu ráda za jakékoli typy. Předem všem děkuji za případné reakce.

8

Re: bolest v koleni

Ahoj Mirabelko, s běháním jsem začal trochu loni, vážně až letos - po čtyřicítce, a tak mám začátky v živé paměti. Bolesti kolen, kyčlí, holení, zadku, ani jsem netušil, kolik těch bolavých míst může být. Bolelo to tak, že jsem třeba 3 týdny nemohl pořádně chodit, natož běhat.

Chce to: Běžecké boty vhodné pro tvoji nohu, k výběru bot existuje spousta rad na webu, je dobré udělat si diagnostiku došlapu a koupit boty podle toho a taky aby ti prostě seděly, v dobrých obchodech jich můžeš zkusit desítky takže je z čeho vybírat.

A hlavně, kilometráž zvyšovat velmi pomalu, max o 10 % z měsíce na měsíc, čili pokud první měsíc běháš 3 * týdně 3 km, to je 36 km, další měsíc dát max 40 km, a ne 70.

Dobrá zpráva je, že si tělo zvykne a po roce budeš moct běhat cokoliv se ti zamane, ale těmi začátky se musíš prokousávat opravdu pomalu.


Teď běhám měsíčně 200 - 250 km, závodím na 10 km, půlmaraton, o víkendu jsem běžel přes kopce 31 km z Prahy do Berouna, nic mě nebolí.

Chce to trpělivost. A když máš bolesti, radší pár týdnů dej pauzu a začni pomalu znovu.

9

Re: bolest v koleni

Ahoj, nevím jestli to tu už nepadlo, ale myslím že nejlepší by bylo pořídit si opravdu dobré boty na běhání. Dbát na to, aby člověk dopadal zlehka a potom, sekundárně, je dobrá podpora v podobě kinezio tejpů :-). Já jsem tuhle techniku odhalila teprve nedávno a celkem mě nadchla, tak třeba vám pomůže, je to spíš léčebná metoda, takže klouby nemají tendenci slábnout, jako třeba když jsou zabandážované nebo jako když nosíte ortézu. Jednou jsem si v posilovně udělala něco s kolenem a doteď mě trochu pobolívá. Jinak ještě jedna možnost je obrátit se na fyzioterapeuta aby vám sdělil, proč vás vlastně kolena bolí :-) . Tady jsou nějaký informace: http://www.tejpovani.cz/ :-)

10

Re: bolest v koleni

ahojky, pkud tě bolí kolena je více než pravděpodobné, že jsou přetežovány a to nárazy, při kontaktu - dopadu nohy se zemí je ta hmotnost mnohem vyšší než když budeš stát zkus se postavit na váhu a potom na ni jen tak šlápni jako při běhu a uvidíš jak se ručička protočí. I přesto že kontakt se zemí můžeš mít jen několik desetin vteřiny je to pro tvá kolena stále moc.
To že jsi provozoval spinning to je fajn máš dobrou kondičku, ale tvá kolena nebyla zatěžována hmotností jak jsem uvedl v předchozím případě. Potom bolí stehna, lítka kolena, kyčle aj... patrie.
Doporučuji: Vyběhni si s kamarádem(kou) a nech si natočit video třeba mobilem jak běžíš. Poté si doma zpomaleně pust na PC svou techniku běhu a sleduj jakým způsobem tlumíš nárazy(otřesy) při kontaktu se zemí. Může to být například dopadem na patu.
Postav se rovně (naboso přeed zrcadlo): lehce ohni kolena, drž se vzpřímeně (kotník - kyčel - ramena) v rovině - bez jakéhokoliv násilí, jedno nohu ohni v koleni pod kyčel, předkloň se lehce vpřed začneš padat, v ten moment je čas pro podporu to je starost nohy ohnuté v koleni a zvednuté, při podpoře (dopadu) nohu nesuň vpřed jen ji nech dopadnout samotnou tak aby jsi nespadl. Neměl by jsi dopadnout na patu ale na střední část - přední část chodidla. Kolena musí být stále mírně ohnutá, krátký krok a sám si všimeš, že dopad tlumíš v místě kontaktu se zemí a v koleni. Hlavně nehýbat kyčlí (kde se nachází tvůj tzv.Body mass ceter). Podstatné také je držet stále linii kotníků - kyčle a ramen. Při běhu nech veškerou práci na nohou a uvolni se, nepomáhej si kotníky.Vím je to těžké ale dá se to naučit i když se to zdá banální. Při běhu se snaž používat jen hamstringy a nezapojuj jiné svalové partie ušetříš tím nejen své klouby ale snížiš spotřebu kyslíku pro vyživování dalších svalů, které při běhu nepotřebuješ. Nohy zevdej pod kyčel nesuň je před sebe (snaž se využít elasticity šlach a hamstringů). Dobře se to dá natrénovat například na švihadle. Jen ne paty!